ХАРТА НА КЛИЕНТА
Ангажимент за спазване на обявените стандарти за качество на административното обслужване.
ПРОТОКОЛ
На 19.12.2023 г.,в изньлнение ан заповед No РД06-19/07.12.23 г . на директора на Лесозащитна станция ( ЛЗС ) г р . София
ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА
ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ НА АДМИНИСТРАТИВНОТО ОБСЛУЖВАНЕ В ЛЕСОЗАЩИТНА СТАНЦИЯ СОФИЯ
ДОСТЪП ДО ОБЩЕСТВЕНА ИНФОРМАЦИЯ
ДО ВСИЧКИ ЗАИНТЕРЕСОВАНИ СТРАНИ
Телефон: +359 876 161 123, 02/988 53 01
Електронна поща: lzssofia@abv.bg, lzssofia@iag.bg
Адрес: гр. София – 1331, ул. Шосе Банкя № 3
БЮДЖЕТ ЗА 2023 НА ЛЕСОЗАЩИТНА СТАНЦИЯ – СОФИЯ
РЕГИСТЪР ЗА ДОСТЪП ДО ОБЩЕСТВЕНА ИНФОРМАЦИЯ
ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА ЗА ДОСТЪП ДО ОБЩЕСТВЕНА ИНФОРМАЦИЯ НА ЛЗС ГР.СОФИЯ
ОТЧЕТ ЗА ИЗВЪРШЕНАТА ДЕЙНОСТ В ЛЕСОЗАЩИТНА СТАНЦИЯ – СОФИЯ през 2021 година.
НОРМАТИВНА БАЗА ОТНОСНО ЗАЩИТАТА НА ГОРСКИТЕ ТЕРИТОРИИ ОТ БОЛЕСТИ, ВРЕДИТЕЛИ И ДРУГИ ПОВРЕДИ
Защитата на горските територии от болести, вредители и други повреди осигурява създаването и отглеждането на здрави, устойчиви и високопродуктивни гори и включва: оценка на здравословното им състояние, прогноза за разпространение на вредителите, болестите и други повреди в горите, профилактични и карантинни мероприятия, и провеждане на борбата с вредителите, болестите и други повреди (чл. 129 от Закона за горите (ЗГ), 2011). Държавната политика в областта на защитата на горските територии от болести, вредители и други повреди, включително използването на продукти за растителна защита (ПРЗ) се осъществява по ред, определен с наредба от Министъра на земеделието, храните и горите чрез Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) (чл. 132 и 133, ал.1 от ЗГ).
С НАРЕДБА №9 ОТ 5 ДЕКЕМВРИ 2019 Г. ЗА ЗАЩИТА НА ГОРСКИТЕ ТЕРИТОРИИ ОТ БОЛЕСТИ, ВРЕДИТЕЛИ И ДРУГИ ПОВРЕДИ, издадена от министъра на земеделието, храните и горите на основание чл. 132 от ЗГ и обн. ДВ. бр.98 от 13 Декември 2019 г. се определят условията, редът и начинът за организиране и провеждане на защитата на горските територии от болести, вредители и други повреди. Задължения по Наредба №9/05.12.2019 г. имат собствениците, съответно лицата, на които горската територия е предоставена за управление. Те организират и осъществяват за тяхна сметка целогодишно наблюдение, сигнализиране и лесопатологично обследване за болести, вредители и други повреди в горските територии; изпълнение на предвидените с прогнози и предписания лесозащитни мероприятия; изготвят сведение за резултатите от предприетите мерки за борба; въвеждат данни в информационната система на ИАГ относно мероприятията, свързани със защитата на горските територии в района на съответното държавно предприятие; извършват профилактични мероприятия за предпазване, ограничаване и предотвратяване на появата и развитието на болести, вредители и други повреди. Те включват система от лесовъдски, агротехнически и биологични дейности и правила – прилагане на подходяща агротехника; използване на здрав и стандартен посевен и посадъчен материал; проверка и установяване на здравословното състояние на посадъчните материали в горските разсадници от ЛЗС; провеждане на отгледни сечи, почистване на сечищата и недопускане на механични повреди по оставащите след сечта дървета и подраст; своевременно провеждане на санитарни и принудителни сечи съгласно чл. 34 и чл. 35 от Наредба №8/05.08.2011 г. за сечите в горите; обелване на иглолистните материали, добити през периода от 1 април до 30 септември, ако престояват в гората повече от 30 дни след сечта и др. съгласно разпоредбите на чл. 43 от Наредба №9/05.12.2019 г.
Данни за открити вредители, болести и други повреди се въвеждат в информационната система на ИАГ в сигнални листове по образец, съгласно чл. 10, ал. 3, а резултатите от извършеното лесопатологично обследване се отразят чрез попълване на форма ЛПО по образец, съгласно чл. 17, ал. 2 от Наредбата. При провеждане на лесопатологично обследване и установено влошено здравословно състояние на горски насаждения, култури или посадъчен материал, ЛЗС издава предписание за прилагане на съответни лесозащитни мероприятия и продукти за растителна защита (ПРЗ). При необходимост, ЛЗС извършват допълнителни обследвания и лабораторни анализи на биологичен материал за определяне на вредителя, болестта или повредата.
За защита на горските територии от болести, вредители и други повреди могат да се прилагат различни методи за борба – химична, биологична, механична и интегрирана борба. ПРЗ за химична борба се прилагат при условия и по начин, определени със ЗЗР, наредбата по чл. 32, ал. 2 от Закона за пчеларството и наредбата по чл. 135, ал. 2 от ЗГ. Химична борба се провежда при производство на посадъчни материали в горски разсадници, култури и насаждения, на складирана обла дървесина, фасонирана и преработена дървесина и др. чрез прилагане на ПРЗ с наземна техника, чрез въздушно пръскане, токсифициране, примамки и намазване.
В биологичната борба се използват съществуващите в природата антагонистични взаимоотношения между организмите, и е микробиологична и макробиологична. За микробиологична борба се използват микроорганизми (биологични агенти – бактерии, вируси, гъби и др.), формулирани във вид на ПРЗ, или чрез внасяне на ентомопатогени и гъби антагонисти. Макробиологичната борба включва използването на паразитоиди и ентомофаги (хищни насекоми, насекомоядни птици и др.).
Механичната борба е дейност, която включва изрязване, изстъргване, привличане, събиране и унищожаване на насекомни вредители (в различни фази от тяхното развитие), на повредени растителни части от гъби, бактерии и др., ограждане и използване на механични предпазни средства в култури и други обекти срещу повреди от дивеч, улавяне и унищожаване на гризачи и други методи.
Интегрирана борба представлява комбинация от мероприятия като: своевременно провеждане на отгледни, санитарни и принудителни сечи; разрохкване на почвата и торене; забрана на пашата; засяване или засаждане на нектароносни треви и храсти; окачване на изкуствени гнездилки и поставяне на поилки и хранилки; ограждане на мравуняци и разселване на мравки от род Formica; провеждане на механична борба; провеждане при необходимост на борба с биологични продукти за растителна защита; ограничено използване на химични продукти за растителна защита; внасяне на ентомопатогени и гъби антагонисти.
Съгласно чл. 135 от ЗГ защитата на горите се извършва със средства и ПРЗ, разрешени и регистрирани по Закона за защита на растенията (ЗЗР, 2014). В горски територии се използват ПРЗ след издадено разрешение от Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) за пускане на пазара и употреба съгласно Регламент (ЕО) № 1107/2009. За тези продукти БАБХ създава и поддържа публичен регистър, който съдържа дата на заявяване, заявител, активни вещества и търговско наименование (чл. 44 от ЗЗР). Изборът на ПРЗ и определянето на срокове за прилагането им се извършва от ЛЗС в съответствие с изброените нормативни документи и при строго съобразяване с биологичните и екологични особености на вредителите и болестите. Съгласно чл. 131, ал. 3 от ЗГ, чл. 2, ал. 5 от Наредба №9/05.12.2019 г. „Предписанията на органите по ал. 2 (ИАГ), 3 (ЛЗС) и 4 (РДГ) за защита на горите от болести, вредители и други повреди са задължителни за държавните предприятия по чл. 163 от Закона за горите (ЗГ), общините, учебно-опитните горски стопанства (УОГС) и другите собственици на горски територии“. Лесозащитните мероприятия се изпълняват в съответствие с одобрени технологични планове по образец Приложение №15 към чл. 59, ал. 1 от Наредба № 9/05.12.2019 г.
За всяко извършено лесозащитно мероприятие се отчита ефекта от проведената борба съгласно чл. 61-63 от Наредба №9/05.12.2019 г., а в 30-дневен срок след провеждане на борбата за всеки обект се съставят протокол по образец (приложение №18 към чл. 64, т. 1 от Наредба №9/05.12.2019 г.) и резултатите от проведеното мероприятие се отразяват в информационната система на ИАГ в сведение по образец, утвърден със заповед на изпълнителния директор на ИАГ.
Нормативни документи:
- Закон за горите (ЗГ), 2011
- Закон за защита на растенията (ЗЗР), 2014
- Закон за пчеларството, 2003
- Закон за защитените територии, 1998 г.
- Закон за биологичното разнообразие, 2002
- Наредба №9 от 5 декември 2019 г. за защита на горските територии от болести, вредители и други повреди
- Наредба №4 от 15.02.2012 г. за условията и реда за регистрация на горски разсадници, както и за производство на фиданки в горските разсадници – държавна собственост
- Наредба №8 от 05.08.2011 г. за сечите в горите
- Наредба №13 от 26 август 2016 г. за мерките за опазването на пчелите и пчелните семейства от отравяне и начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни
- Регистри на Българска агенция за безопасност на храните (БАБХ)
- Постановление № 41 от 22 Февруари 2013г. за подобряване на Тарифа за таксите, които се събират в системата на Изпълнителната агенция по горите по Закона за горите и по Закона за държавните такси
Заявление за обследване на горски територии