На основание изготвената прогноза за 2017 г. и Приложение №19 към чл. 57, т. 3 от Наредба №12 от 16/12.2011 г. за Защита на горските територии от болести, вредители и други повреди, съвместно с представителите на РДГ Кюстендил, ЮЗДП гр. Благоевград и ТП ДГС Кюстендил, на 26.04.2017 г. е извършено авиотретиране срещу ръждивата борова листна оса в борови гори на ТП ДГС Кюстендил и в горски площи, собственост на Община Кюстендил. Общо третираната площ е 975 дка, от която 935 дка държавна и 40 дка общинска собственост. За предстоящите лесозащитни дейности бяха уведомени всички заинтересовани страни – кметства, регистрирани пчелари и държавни институции. Засегнатите държавни гори са около селата Драговищица, Горановци, Копиловци и Николичевци, община Кюстендил.
Към момента на провеждането на авиоборбата, лъжегъсениците на ръждивата борова листна оса са в Ⅰ-Ⅱ ларвна възраст. Използван е хормонален препарат Мимик 240 ЛВ, при разходна норма 40 мл, в 200 мл работен разтвор/дка (40 мл Мимик 240 ЛВ + 160 мл вода). Третирането е извършено с вертолет, със система за разпръскване на ПРЗ. Приготвянето на работния разтвор и зареждането е извършено на работна площадка Ломнишки път, в землището на с. Драговищица. Направена е предварителна подготовка за пръскане – промиване на резервоара и регулиране на дюзите за разпръскване на необходимото количество работен разтвор.
Растителнозащитният продукт, Мимик 240 ЛВ, е избран съгласно Списъка на разрешените за предлагане на пазара и употреба продукти за растителна защита за 2016 г. и не фигурира в Списъка на активните вещества, забранени за сертифицирани горски територии.
Третирането е извършено при слънчево време, температура на въздуха 9°С, скорост на вятъра 1 м/сек, без валежи.
Преди третирането са определени 5 моделни дървета, на които след пръскането са поставени изолационни ръкави (4 в държавни горски територии и 1 в общински гори).
В изпълнение на чл. 58, ал. 3, т. 2 от Наредба №12 от 16/12.2011 г., на 21-вия ден след провеждането на авиоборбата е отчетен ефекта от третирането и съставен протокол по чл. 62 (Приложение №20). Теренното обследване на ръкавите показа, че от общо 1200 бр. заложени лъжегъсеници в петте ръкава са останали живи 356 бр. ларви. Средната смъртност на ларвите в ръкавите е 70 %. Смъртта на лъжегъсениците е настъпила в по-късна ларвна възраст – те не са спрели да се хранят 24 часа след пръскането, като е описано в характеристиката на препарата Мимик 240 ЛВ. Поради тази причина в някои обекти има обезлистване от порядъка на 10-20 %. По боровите дървета се наблюдават живи лъжегъсеници в 3-4 ларвна възраст (8-12 мм), някои – с видими признаци на заболяване, но и жизнени, които слизат в почвата и започват да какавидират. По тази причина вече не се очаква по-голямо обезлистване от констатираното в момента. От какавидиралите екземпляри са взети проби за анализ в лабораторни условия.
Същите обекти ще бъдат наблюдавани и през август-септември, от където ще се вземат проби – какавиди, след анализа на коите ще имаме допълнителна информация за ефекта от проведената борба.